Joga dla dzieci

Joga dla dzieci

……………….

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

Sb

 

16:30 – 17:30

 

Joga
dla dzieci

Joga jest filozofią i aktywnością fizyczną, która praktykowana jest od stuleci. Pokazanie dzieciom na czym polega koncepcja i praktyka jogi oraz związany z nią styl życia oznacza, że możemy im dać najlepszy życiowy start.

Omówienie Zajęć

Dlaczego joga jest dobra dla dzieci?

Ponieważ dzieciństwo to niezwykły okres w którym naturalna energia i kreatywność są ogromne, oczy i uszy otwarte, uczenie się sprawia dużo frajdy i radości. Dlatego to doskonały czas, aby dziecko mogło poznawać swoje ciało, cieszyć się nim, badać funkcjonowanie umysłu i zmierzyć się z ideą istnienia jaźni wewnątrz ciała, czyli duszy.

3 najważniejsze cele jogi dla dzieci:

 • pielęgnowanie silnego i zdrowego ciała,
 • kształtowanie spokojnego i zadowolonego umysłu,
 • poczucie wewnętrznego spokoju.
Jak przygotować dziecko do zajęć jogi?

Program zajęć jogi dla dzieci prowadzony w Szkole Jogi:

 1. SKĄD POCHODZI JOGA?

Rozmawiamy o tym skąd pochodzi joga, o jej korzeniach i znaczeniu oraz naturze, z której jogini czerpali inspiracje.

 1. JOGA I CIAŁO

Opisujemy z czego składa się ciało i czym jest. Co to jest rozwój fizyczny i dlaczego warto jest ćwiczyć.

 1. O CZYM MYŚLISZ?

Dzieci dowiadują się czym jest umysł i jaką rolę odgrywa życiu dziecka, jak funkcjonuje i na czym polega jego trening. Omawiamy sposoby myślenia od mętnego po przejrzysty i skupiony.

 1. CZY DZIECI UPOMINAJĄ UMYSŁ? OCZYWIŚCIE!

Koncentrujemy się na wykonywanych pozycjach jogi, prawidłowym oddechu i nauce, by cieszyć się w ciszy i spokoju oraz poprawiamy zdolności koncentracji.

 1. ODDECH TO NIEWIDZIALNY PRZYJACIEL DZIECKA

Czym jest oddech? Jak funkcjonuje układ oddechowy i na czym polega regularne oddychanie. Jakie są funkcje układu oddechowego w jodze (przyswajanie tlenu oraz prany czyli siły życiowej). Uczymy się ćwiczeń oddechowych oraz ich regularnego praktykowania.

,,Kto z nas widział wiatr?

Ani Ty ani ja

Lecz kiedy drzewa chylą głowy

To obok przechodzi wiatr.,,

 1. DZIECKO ODNAJDUJE W SOBIE CZARODZIEJA

Każde dziecko powinniśmy zachęcać do budowania wiary w siebie i odnalezienia siły wewnętrznej. Joga doskonale pokazuje jak to zrobić, przedstawiając yama i niyama. Te zasady etyczne są niezmiennie aktualnymi wskazówkami, niezależnie od zajmowanej pozycji w życiu, czasu czy też miejsca.

Yama to zasady, które pomagają kontrolować nasze zachowanie. Należą do nich :

 • nie stosowanie przemocy, współczucie dla żywych istot, ochrona środowiska naturalnego, pomoc innym, którzy mieli mniej szczęścia niż my,
 • uczciwość, która polega na tym, aby nie starać się być kimś innym, wymaga ona poznania swoich słabych i mocnych stron oraz dumy z tego, kim jesteśmy,
 • otwartość na zmiany oraz danie sobie czasu na opanowanie pozycji jogi,
 • wykluczenie kradzieży (nie tylko w materialnym znaczeniu tego słowa) –  ta zasada uczy, jak nie wykorzystywać innych i nie zazdrościć im.

Niyama to zasady dyscypliny indywidualnej. Należą do nich:

 • czystość, która dotyczy zadowolenia ze swojego wyglądu i zdrowego stylu życia,
 • zadowolenie – dotyczy robienia rzeczy, ponieważ nas cieszą, a nie dlatego, że inni ich od nas oczekują lub chcemy się im przypodobać,
 • zapał, czyli pielęgnowanie życiowych pasji i jak najlepsze staranie się.
 1. OTWIERAMY SERCE

Pochylone ramiona mogą oznaczać, że zamknięta jest czakra serca, która reprezentuje miłość do samego siebie i innych. Można to zmienić przy pomocy asan rozciągających górna część ciała.

 1. STOIMY NA JEDNEJ NODZE

Brak koncentracji, nieumiejętność wytrzymania w jednym miejscu może sugerować brak zakorzenienia.  Nauka silnych pozycji w rodzaju wojownika lub drzewa rozwija pewność siebie i sprawia, że czujemy się zakotwiczeniu w życiu.

 1.  WYKRZYCZ TO!

Wstydliwość i obawa przed odzywaniem się mają związek z czakrą krtani. Będziemy wykorzystywać dźwięk aby budować pewność siebie. Na pewno pomocna będzie pozycja lwa oraz oddech brzęczącej muchy.

Nauka jogi przez zabawę

Na jodze małe dzieci nie mogą być zmuszane do zbytniej powagi. Dlatego nauka przyjmuje najczęściej formę zabawy, podczas której zostaje rozbudzone zainteresowanie, a tym samym zapoczątkowane zainteresowanie praktyką.

Każde dziecko ma w sobie specjalne miejsce, w którym znajduje się klucz do jego wewnętrznego potencjału. W Szkole Jogi pokazujemy jak potencjał ten wydobyć.

Zapisz dziecko na pierwsze zajęcia jogi!

Zajęcia odbywają się w każdy wtorek o godz 16.30. Obowiązuje swobodny strój. Jogę praktykujemy na boso, przynosimy ze sobą dobry humor!