Hatha Joga

Od ogółu do szczegółu

Znane są  cztery teksty wywodzące się z tradycji  , które dzięki tłumaczeniom są dla wszystkich dostępne ; Hatha Joga Pradipika , Gheranda Samhita , Goraksha Shataka oraz Shiva Samhita . Wszystkie różnią się nieznacznie między sobą , ale posiadają także cechy wspólne : Hatha joga służy Radża jodze , a tym samym ostatecznie stanowi Samadhi . Oznacza to że wszystkie pozycje nie służą jedynie osiągnięciu formy , wszelkie wstrzymywanie oddechu   nie  jest formą ćwiczenia czasu bezdechu, lecz wszystkie techniki mają ostatecznie optymalnie nastroić energie lub funkcje ciała na osiągnięcie stanu głębokiej medytacji .
Jogini Hata rozumieli funkcje fizyczne ciała jak tylko niewielu po nich . Interesowało ich wszystko co spowalnia przepływ powietrza i tym samym obniża odruchy ducha albo wydech i wstrzymanie powietrza , które aktywują układ przywspółczulny. Shavasana , którą nazywam ,, mudrą snu ” jest sygnałem dla ciała , by jedne funkcje fizyczne przyspieszyć , a inne zwolnić . Im wolniejszy jest organizm , tym spokojniejszy jest duch i można zanurzyć się w stan bycia jednością . Zasadniczym celem asan jest czynić ciało lekkim , giętkim i silnym , pranayama ma trenować zdolność do spokoju poprzez wyciszenie oddechu osiągając w rezultacie idealne zaopatrzenie komórek . Pratyahara jest znana z Jogasutry opisana w tekście Goraksha Shataka jako świadoma percepcja przez zmysły oraz świadome niereagowanie na to .

Ha i Tha

To możliwe wyjaśnienie sformułowania Hatha : Ha to aspekt aktywnej energii i wdechu (Prana Vayu) Tha to aspekt pasywnej energii i wydechu (Apana Vayu) Symbolem Prana Vayu jest słońce , Apana Vayu natomiast księżyc . Te dwie przeciwstawne energie tworzą energetyczną jedność .

Ogień radości

Myślenie celowe , zorientowane na cel i samodoskonalenie to potężne motywy naszej kultury. Jest to odczuwane także w jodze . Jednak nie powinno tak być. Chodzi tylko o działanie i radość płynącą z tego .
Ćwiczenie jogi w celu osiągnięcia czegoś konkretnego z pewnością może doprowadzić do tego , że faktycznie to osiągniesz -ale nie jest to pewne .Jeśli łapiesz się na tym jak bardzo wywierasz na sobie presję
,,robisz” jogę chcesz być w tym dobra , chcesz stwarzać lub stworzyć coś określonego  z pewnością dobrym pomysłem będzie zatrzymać się i zastanowić się jak można nadać Twojej praktyce nowy kierunek .Joga
mogłaby być czymś co daję Ci po prostu ,, tylko ” radość . Czynnością podczas której czujesz się dobrze i naturalnie rozwijać. Media są pełne pomysłów co można by było zrobić i kim powinno się być –
jednak często taki nadmiar inspiracji często prowadzi do tego , że czujemy się zablokowani . Można postępować stosując małe dziękczynne kroki :
– z powrotem do początków
– kultywuj radość
– sztuka małych kroków
– kierować się tradycją Hatha
– bazując na poważnym i pełnym szacunku nauczycielu

Zdrowe ciało ,zdrowy duch , zrównoważony metabolizm ,dobra wydolność oddechowa i wewnętrzy spokój na prawdę znaczą  wiele !

Spotkajmy się :)

Zajęcia dla początkujących

Człowiek potrzebuje ruchu. Każdy z nas jest dynamicznym ciałem w ruchu ponieważ  nie jesteśmy nieruchomi jak wyrzeźbiony posąg. W trakcie wykonywania asan współpracujemy ze swoim ciałem, umysłem i oddechem. Asany są czymś więcej niż pozycjami – całe są narzędziem do przeprowadzenia głębokiej przemiany na poziomie fizycznym, emocjonalnym oraz mentalnym. Życie to ruch :) Nie możesz zatem tkwić w miejscu i podróżować?
Ruszaj się więc, ale w dobrym stylu.

Do zobaczenia w Szkole Jogi:)

Zajęcia dla średniozaawansowanych

Nauka Pranayamy polega na przechwyceniu, zgromadzeniu i świadomej kontroli energii biologicznej – prany.
Oddychanie sprawia przyjemność.
Techniki Pranayamy pozwalają na ukojenie stanów podniecenia takich jak: niepokój, lęk, gniew oraz na poprawę zdrowia, wydłużenie życia, rozproszenie lęków.
Oddychanie to zdrowie.
Uspokaja ciało i umysł, wskazuje stany podniecenia i je łagodzi, rozprasza wewnętrzny dialog, uczy głębokiego ogniskowania myśli.

Do zobaczenia w Szkole Jogi :)

Zajęcia dla zaawansowanych

Ty jesteś celem medytacji, a ona nie jest surowym dyscyplinowaniem umysłu. Nie należy z niej robić czegoś trudnego niż jest w rzeczywistości. Jeśli poprosisz mnie o kawę lub herbatę to ci ją zaparzę, ale sam musisz dodać mleka, miodu do smaku :) W ten sam sposób należy dopasowywać medytację do swoich indywidualnych potrzeb. Nie używaj technik w ślepym przekonaniu o ich absolutnej wartości.
Zadawaj pytania, odczuwaj – sam będziesz wiedział co masz robić :)

Do zobaczenia w Szkole Jogi :)

Zajęcia dla kobiet w ciąży

Przez całą ciąże używaj i powtarzaj pozytywne afirmacje. Częste używanie takich słów jak: nie mogę, nie potrafię urodzić siłami natury, nie dam rady sprawia, że utrwalamy w swoim umyśle wzorzec niemożności i bezsilności. Jeśli często powtarzamy takie słowa stają się one naszym trwałym przekonaniem. Mówienie i myślenie: boję się porodu, to mnie przerasta jest niczym
innym  jak utrwalaniem swoich lęków.
Masz w sobie potężną moc! Używaj afirmacji  :)

Do zobaczenia w Szkole Jogi :)

Zajęcia

Pomożemy Ci dopasować poziom zajęć do Twojej aktualnej
formy fizycznej.