Joga dla
kobiet w ciąży

Celem zajęć jest wsparcie mentalne oraz przygotowanie fizyczne
i emocjonalne do porodu.

Joga w ciąży

W Szkole Jogi od 18 lat są prowadzone zajęcia dedykowane kobietom w ciąży. Za nami 250 szczęśliwych porodów i niekończącej się radości, wzruszeń i spełnienia . Często na zajęciach jogi mam przyjemność poznać tę istotę, która słyszała mnie i odczuwała. Mogę jej spojrzeć w oczy i zobaczyć w rzeczywistości cud istnienia .

Zaprojektuj swój poród

Zamiast się obawiać porodu warto się do niego dobrze przygotować. Joga umocni cię w przekonaniu o twoich możliwościach i w pełni przygotuje: fizycznie , mentalnie i emocjonalnie. Poświęcając swoją uwagę i energię wizualizacji nieznanemu zaangażujesz wewnętrzny świat wyobraźni (wizualizacja). Tak jak skupisz i będziesz ćwiczyć  mentalnie zdeterminujesz przyszłość. Wyobrażając sobie (wizualizacja narodzin) stworzysz połączenia w obwodach mózgowych z uwagą i intencją, z czasem ten osprzęt stanie się trwałym oprogramowaniem w twoim mózgu. W trakcie porodu twoje zachowanie i postepowanie łatwiej dopasuje się do świadomej intencji ponieważ doświadczenie zostało wcześniej przygotowane  z wyprzedzeniem czasowym.

Poród cię odnajdzie

Docieranie do chwili obecnej w celu rozwinięcia twoich możliwości bez skupienia uwagi na zewnątrz. Inwestowanie energii w nieznane, nowe
doświadczenie (poród) będzie tworzyć nowe możliwości do  szczęśliwego, bezpiecznego porodu. Warto  odwoływać się do siebie, do własnej mądrości. Mamy, które chodzą na jogę to rozumieją. Jeśli chodzi o okres przed porodem i o sam poród.  Dla dziecka jest dobrze by pozwolić mamie rodzić tak jak chce, żeby mogła zaufać swojemu ciału. Aby poród nie był podporządkowany wygodzie personelu, tylko dziecku i  mamie. Ważne jest to by, kobieta
mogła rodzić fizjologicznej ze stopami  opartymi o ziemię. Bo człowiek jest stworzony do pionu i w tej pozycji ma najwięcej siły. Pozbawienie rodzącej oparcia o ziemię powoduje złą pracę mięśni. Dla dziecka to lepiej, jeśli mama bierze  na siebie  odpowiedzialność za rodzenie, a nie tylko oddaje się w czyjeś ręce. Wtedy tworzą się więzy zaufania między  mamą a dzieckiem i rośnie zaufanie mamy do siebie.

Przyjąć dziecko

Maleństwo jest już na świecie!
Potrzebuje przede wszystkim bliskiego kontaktu z  mamą. Często  brakuje siły – między innymi na skutek wyczerpującego sposobu, w jaki kazano rodzić. W tych pierwszych momentach dziecko przeżywa szok. Odbyło kosmiczna podróż na niewyobrażalną skalę. Ma za sobą  bolesne doświadczenie przedostawania się przez kanał porodowy. Dlatego  kontakt z ciałem, które do tej pory tak dobrze znało od wewnątrz, jest dla niego nieodzowny.
Decyduje o fundamentalnym poczuciu bezpieczeństwa na tym świecie .

Przykładowa
sesja jogi w ciąży

– ćwiczenia rozluźniające (m. oczu, szyi, głowy)
– ćwiczenia wzmacniające (m. kl. piersiowej, ramion, ud, pleców)
– ćwiczenie mięśni dna miednicy i brzucha
– nauka świadomego oddechu
– relaks
– wizualizacja porodu
– afirmacje

""Gdybyśmy naprawdę kochali nasze dzieci,
na świecie nie byłoby wojen""

- Jiddu Krishnamurti