Nauczyciel
jogi

Rolą nauczyciela jest przebudzenie adepta i otwarcie go na poznanie prawdy o sobie.

Zrozumieć Jogę

Bhagavad Gita.
Wojownik w poszukiwaniu pokoju!
Zamiast wzywać do walki, dowódca – pełen strachu i wątpliwości – załamuje się. To co przypomina militarny skandal, jest początkiem Bhagavad Gita – jednego z najważniejszych duchowych tekstów hinduizmu i jogi. Jego centralny temat brzmi: Jak osiągnąć pokój ?

Sytuacja

W rozdziałach Mahabharaty poprzedzających Bhagavad Gitę  jest najlepszy ze wszystkich łuczników . Lubiany , podziwiany ,inspirujący. Nazywa się Ardzuna ,,promyk nadziei na horyzońcie „. Na poczatku szóstego rozdziału obie strony stają naprzeciw siebie na polu walki. Ardżuna kaze wożnicy jechać przed ustawionymi w szeregu ludżmi .Pojazd się zatrzymuje . Wszyscy wstrzymują oddech. Za chwilę Ardżuna zadmie w swój róg do ataku… Jak dotąd tak odwaznie.Jednak drżący , blady i pełen watpliwości żali się wożnicy – czyli temu który ma go poprowadzić w upragnionym kierunku. Ardżuna czuje , że wszystko do czego będzie dążyć będzie złe : jeśli będzie walczyć zabije swoich krewnych i przyjaciół, co godzi w jego honor jako wojownika . Jeśli nie zawalczy i pozwoli złym Kaurawom zwycięzyć to postąpi wbrew swojemu obowiązkowi . Klasyczny dylemat z którego nie widzi wyjścia . Jego duch wiruje jak opętana burza . Wszystko czego Ardżuna pragnie to pokój : ,, Powiedz mi  co mam robić ”  pyta swojego wożnicę ,, Jestem  Twoim uczniem ”.

Mądrość wskazuje drogę

Jednak Ardżuna nie pyta byle kogo : jego wożnicą jest  bóg Kryszna . Teraz okazuje się , że Kryszna posiada prawdziwą mądrość ponieważ zamiast przyłączyć się do lamentu Ardżuny , wysłuchuje jego problemu i uśmiecha się . Uśmiecha się ? To znaczący uśmiech jak uśmiech matki , której dziecko widzi koniec świata w ukruszonym ciastku. Kryszna uśmiecha się bo widzi , że w swoim cierpieniu jego przyjaciel jest na etapie w którym może się uczyć , wzrastać i stać się mądrzejszym. W tym momeńcie opowiadania zaczyna się właściwa nauka Bhagava Gity i dobrze zrobisz gdy go wysłuchamy .Ponieważ w pewnym sensie  jesteśmy jak Ardżuna znamy smutek,cierpienie i szukamy wewnętrznego spokoju .W ten sposób Bhagavad Gita może stać się dla nas tym, czym była dla Johanna Wolfganga von Goethego : tekstem , który ma znaczący wpływ na nasze życie.

Jnana Joga : Poznanie tego co jest prawdziwe.

Problemem Ardżuny nie jest naprawdę walka , ale niepokój jego umysłu. To umysł ogłosił problem : walczyć czy nie walczyć ? Nie może znależć rozwiązania . Z jednaj strony , z drugiej strony , ale , jednak  ,albo


Wszyscy to znamy . Igła wisi w otchłani dualnośći i powtarza wiercąco i pochłaniająco to czego nie chcesz usłyszeć . Umyśle gdybyś tylko mógł się wyłączyć ! Kryszna zna wyjście :drogę do wnętrza. Krish  w sanskrycie oznacza ciągnięcie do środka lub przyciaganie do własnej mocy. Dialog zaczyna się dość nietypowo jak na tekst o jodze – od tematu śmierci .W końcu strach Ardżuny przed obarczeniem się winą za zabijanie przeciwników również wywołał jego dylemat. Kryszna próbuje mu wyjaśnić niewytłumaczalne : wieczna dusza (Atman) jest tym, co jest wieczne , a zatem jako jedyne prawdziwe .Wszystko inne jest w procesie przychodzenia i odchodzenia i dlatego istnieje tylko tymczasowo. Zgodnie z tym Ardzuna może zabijać tylko tymczasowe ciałom , ale nigdy nie może zabić prawdziwej istoty bytu. Tu pomoże oderwanie skupienia od tekstu na poziom symboliczny : chodzi tu nie tyle o pytanie zabijać czy nie zabijać ? lecz o istotę bytu i istnienia. O Purusha ( umysł , esencja ) Prakriti (materia , natura )o taniec Shivy . Kto pozna  istotę , uwolni się od strachu , lęku i smutku . Ale to nie jest takie proste : ani dla Ardżuny , ani dla nas …

Raja Joga : Medytacja aż do stanu jedności

Niepokój znika w obecności spokoju. Stach w obecności miłości .Cierpienie ,,w chwili gdy do niczego nie tęsknisz ”  Kryszna instruuje Ardżunę aby medytował : na zewnątrz nieruchomy , wewnętrznie cichy .
W ten sposób może odczuć w sobie to co jest jednością, żródło wszystkiego co istnieje i we wszystkim jest zawarte . Brachman, Atman ,Shiva ,Kriszna – żródła jogi znają wiele imion  , ale imię nie ma znaczenia , kluczowa jest realizacja jedności . Wówczas Ardżuna może zrozumieć , że jego problem jest problemem umysłu, który układa wszystko w pary przeciwieństw , zgodnie ze swoją dwoistą naturą .Że wszystko  przychodzi i wszystko odchodzi .Istota istnienia jako przeciwieństwo istoty bytu , który jest wieczny. Ardżuna   siedząc na rydwanie ma niewiele przestrzeni  na medytację. A kto tego nie zna ? Nawet jeśli u  większości ludzi polem bitwy jest praca ,rodzina,planowanie urlopu ,rozwazania zawodowe , sprzątanie domu itd…  Czy jest jakaś inna opcja ? – pyta przyjaciela.

Karma Joga : Bądź aktywny, punktualny

Ona istnieje. Praktyka dla tych którzy nie mają czasu na praktykę. Stoją na rozdrożu życia ,na swoim indywidualnym polu bitwy. Rób co musisz mówi Kryszna , ale nie martw się o wynik. Nas współczesnych  ludzi wychowanych w poczuciu odpowiedzialności i skuteczności ten punkt bardzo porusz. Czy działanie niezorientowane na wynik nie jest tym samym , co działanie bezcelowe ?Gdzie motywacja ? Gdzie  dążenie do rozwoju , postępu ? Chodzi o koncentrację i skupienie w swoim działaniu . Działaj ze spokojnym umysłem .Bez Citta Vrtis ( ruchów mysli ) Wtedy znajdujemy się w tej części Siebie , która nie składa się z myślącego umysłu . Tak wygląda działanie w jodze . Bo pokój to wewnętrzy pokój.

Bhakti Joga :Miłość zawsze działa

Jest jeszcze inna możliwość , inna ścieżka jogi . Właśnie ona jest Krysznie najbliższa : miłośc .W takim rozumieniu że ŻYCIE , BYT przejawia się we wszystkich manifestacjach . Doceniając jedność w różnorodności ,, Działaj tak aby to było dobre dla wszystkich „” mółwi Kryszna . Badż taktowny ,rozwazny,współczujacy , pełen szacunku. To oddanie się zyciu , jak i sobie samemu . Serce ponad głowę .  Prawdziwy pokój. Ardzuna odzyskuje spokój i podejmuje walkę. Chwila .Zabijanie w imię pokoju ? Zrelaksuj się duchu. Należy rozumieć to symbolicznie ! Ardzuna walczy z Nawykani . Lękami , Własnym wietrznym umysłem . Walczy dla pokoju , na który zasługuje ten co mu nieprzeszkadza.

Jak to działa ?

1. Ucz się
Naka Jogi to coś więcej niż ćwiczenia. To spotkanie z odkrywczym doświadczeniem .
2.Pytaj
Jestem po to aby Cię wspierać
3. Kierunek
Pamiętaj aby z sukcesem ukończyć karnet . bądż aktywny , bądż punktualny , bierz udział w wyjazdach z jogą.
4.Atmosfera
Małe grupy ( 10 osób ) , niepowtarzalny klimat , fajni ludzie
5.Zasady
Nie wnoś telefonu na salę , nie spózniaj się , odnoś się z szacunkiem do innych , sprzątaj po sobie
6. Czego możesz oczekiwać ?
Metodyka zajęć pomoże ci spełnić oczekiwania na poziomie :podstawowym , średniozaawansowanym i zaawansowanym
7 Jak ?
Wybierz grupę , zarezerwuj  miejsce
8. Co potrzebujesz ?
Mata do jogi , swobodny strój , jogę praktykujemy na boso
9. Dla kogo ?
Joga ,, otwartych drzwi ”- joga jest dla każdego

Z przyjaciółmi praktykuje się fajniej !

Spotkajmy się :)