Praktyka jogi

Regularna praktyka jogi

Na początku Joga poruszy Twoje ciało, poczujesz lekkie zakwasy, stawy, ścięgna, mięśnie. Później będziesz przechodzić do ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń na koncentrację. Aby jak najwięcej wynieść z zajęć musisz odrzucić zawstydzenie, tym, że Twoja kondycja nie jest w szczytowej formie. Nie potrafisz stać na głowie, utrzymać równowagi czy dotknąć dłonią podłoża? To nie ma znaczenia, w tym pomoże Ci nauczyciel!

Pierwsze zajęcia

WYGODNE UBRANIE

Nie ma ustalonego stroju. Najważniejsze by było Ci wygodnie. Pamiętaj, że zbyt obcisłe ubranie będzie krępować ruchy, a za luźne zwija się podczas zmian pozycji i bardzo utrudnia ewentualną korektę pozycji. Dla własnej wygody dobrze jest też związać włosy. Jogę praktykujemy na boso.

SPRZĘT

Nic nie musisz ze sobą przynosić. Dobra szkoła jogi wyposażona jest w maty, koce, paski , bloczki czy krzesła.

 ISTOTNE WSKAZÓWKI

  • nie jedz przynajmniej dwie godziny przed rozpoczęciem zajęć,
  • przynieś ze sobą ręcznik,
  • jeśli masz jakiś problem natury zdrowotnej lub kontuzję, zgłoś to koniecznie, praktyka zostanie zmodyfikowana zgodnie z Twoimi potrzebami,
  • przyjdź około 10-15 min. przed zajęciami, tak, by spokojnie się przebrać i o wyznaczonej godzinie już czekać na macie.

Systematyka zajęć

Razem będziemy pracować nad wsłuchaniem się w Twoje własne możliwości, a następnie w najlepszym dla Ciebie tempie będziemy przekraczać obecne bariery. Nasze ćwiczenia będą prowadzić do uspokojenia niekończącej się gonitwy myśli i osiągnięcia stanu, możliwie jak najgłębszej, koncentracji.

HATHA YOGA

Wybór odpowiedniej dla siebie ścieżki zależy od indywidualnych skłonności i zainteresowań. Ja zdecydowałam się na Hatha Jogę, która opiera się na trzech podstawowych elementach:

  • pozycjach, nazywane asanami,
  • oddechu, czyli pranajamie,
  • oraz medytacji.

Hatha Joga uważana jest za najstarszą formę ćwiczeń psychofizycznych. Bardzo ważne są ćwiczenia fizyczne, choć raczej w łagodnej formie. Polega na odpowiednim balansowaniu oddechem w połączeniu z ruchem ciała i stanem umysłu. Figury wykonuje się powoli i dokładnie kontroluje oddech.

Dobrze jest rozpocząć praktykę od Hatha Jogi. Jest ona usystematyzowana i precyzyjna. Wszystkie elementy praktyki następują logicznie po sobie. To sprawia, że praca nad sobą jest metodyczna, a dzięki temu bezpieczna.

Jeżeli chcesz nad sobą popracować, szukasz spokoju lub równowagi – po prostu spróbuj!
Umów się na pierwsze zajęcia.

Zapraszam,
Kazimiera Prusko

Zajęcia

Pomożemy Ci dopasować poziom zajęć do Twojej aktualnej
formy fizycznej.