Pilates

Pilates

……………….

Pn

Wt

Śr

Cz

Pt

Sb

 

20:30 – 21:45

 

Pilates Pilates

Pilates nie jest alternatywną nazwą do określonego treningu na brzuch, uda i pośladki. Pilates nie jest też przeznaczony tylko dla osób starszych i nie jest tylko domeną kobiet. Nie jest też rodzajem fizjoterapii. Pilates nie jest ani żenujący, ani łatwy, ani też nowym gorącym trendem. Przede wszystkim jednak: pilates to nie joga. Pewnie chcesz zadać pytanie czym zatem jest pilates?

Pilates – metoda z zasadami

Pilates jest czymś w rodzaju gimnastyki, to rodzaj sportu. To trening, który niejako mimochodem świetnie kształtuje sylwetkę wzmacnia kontury, zapewnia płaski brzuch i niesamowitą charyzmę. Kobiety szturmują zajęcia pilates chociaż był stworzony z myślą o mężczyznach.

Kiedy ktoś przygląda się z boku pilates przypomina gimnastykę szkolną, koncepcję gimnastyki kręgosłupa z lat 90-tych lub też jogę. Ćwiczenia pilates zawierają elementy jogi czy gimnastyki, jednakże SPOSÓB PODEJŚCIA I SPOSÓB UWAGI są tutaj inne niż w pozostałych technikach.

Każdy ruch zaczyna się od środka ciała. Przy czym nie chodzi tu o środek duchowy, a element czysto fizyczny. Dopiero stabilne, muskularne centrum umożliwia wykonanie luźnych i ekonomicznych ruchów.

Tutaj obowiązuje zasada przez postrzeganie ciała do kompetencji ciała. Chodzi tu o czystą koncentrację na wykonaniu ruchu i na własnym ciele. Dzięki precyzyjnemu wykonaniu ćwiczeń napięte powierzchowne mięśnie uczą się rozluźniać, a zapomniane głębokie mięśnie są znów powoli angażowane.

Joseph Pilates używał pojęcia pas siły. Rozumie się przez to głębokie mięśnie brzucha i dna miednicy oraz niektóre głębokie mięśnie grzbietu i mięśnie pośladkowe. Współpraca tych partii stabilizuje tułów, chroni kręgosłup i zapewnia prawidłową postawę. Jednakże pod warunkiem zachowania równowagi i w myśl zasady wszyscy za jednego, a NIE jeden za wszystkich.

Ta metoda angażująca głębokie partie mięśni zalśniła niczym gwiazda na firmamencie modnych dyscyplin sportowych i nadal ma mocno ugruntowaną pozycję.

„Wyprzedzam swoją epokę o 50 lat”- powiedział kiedyś Joseph Pilates zapytany o przyszłość swojej metodologii. I miał rację. Ogromne zalety tej metody oraz jej ciągły rozwój oraz ogólna dostępność sprawiły, że wiele osób ćwiczy właśnie metodę pilates.

 

Jeżeli chcesz poznać lub już ćwiczysz pilates – zapisz się na zajęcia!